People of Medieval Scotland
1093 - 1371

Alan, bishop of Argyll (d.1262)

Biography
Watt and Murray, Fasti, 35: Alan occurs as bishop-elect on 27 September 1250 and was consecrated before 27 September 1253. He occurs again on 2 February 1261/2 and died in 1262.
Floruits
1253 × 1262
Related Place
Chapter of Argyll (Lismore)
Matrix
Alan, bishop of Argyll (d.1262)
Matrix
Alan, bishop of Argyll (d.1262) (counterseal)
Grantor Beneficiary relationships
» Gephi Visualisation

Total number of associated factoids: 26

Listing items 1 to 12, page 1 of 1

  • ‹‹ First
  • ‹ Previous
  • 1
  • Next ›
  • Last ››

Date Short Summary Role Witnesses Source
unavailable Indulgence of 40 days Grantor 2/19/5 (EEA 29, no. 74)
unavailable Confirmation of Alan, bishop of Argyll Grantor 2/2/6 (Pais. Reg., 136-7)
unavailable Command to place Paisley Abbey into corporeal possession of church of Kilfinan (ARG) Addressor 2/50/1 (Pais. Reg., 134)
27 Sept. 1250 X 10 Nov. 1258 Statement concerning letters of Walter, son of Alan, and Humbald, prior of Wenlock Addressor 2/7/78 (Pais. Reg., 4-5)
Sept. 1253 Confirmation of church of St Finan in 'Kethromecongal' (Kilfinan, ARG) Grantor Ambrose, master, organist; Godfrey of Winchester, master; Henry, master, rector of Quothquhan; John of St Andrews, rector of Dolphinton; John, chaplain of Paisley; Philip, chaplain of Paisley 2/2/2 (Pais. Reg., 134-5)
27 Sept. 1253 *Confirmation of church of Kilkerran (ARG) Grantor 2/2/1 (Pais. Reg., 129-30)
27 Sept. 1253 Inspection of charter of Angus, son of Donald, concerning church of Kilkerran in Kintyre (ARG) Inspector Ambrose, master, organist; Godfrey of Winchester, master; Henry, master, rector of Quothquhan; John of St Andrews, rector of Dolphinton; John, chaplain of Paisley; Philip, chaplain of Paisley; Richard, clerk of Bishop Alan of Argyll; Robert, clerk of Bishop Alan of Argyll 2/2/1 (Pais. Reg., 129-30)
3 Feb. 1256 Indulgence of 40 days Grantor 2/2/3 (Durh. Rites, App. 6, no. 14)
13 Mar. 1256 Settlement (?) concerning case between Ralph, rector of Lochmaben and Guisborough Priory Judge 4/34/6 (BL, Stowe Charters, no. 514)
1 Jan. 1262 Confirmation of church of St Colmanel in Kintyre (Kilcalmonell, ARG) Grantor Adam of Lochmaben, master, clerk; David Siward, clerk; Gilbert or Gilla Brigte, archdeacon of Argyll (1262-70); Robert of Carrick, master, clerk; William, chaplain of Kilmacolm 2/2/4 (Pais. Reg., 122-3)
2 Feb. 1262 Statement concerning Malcolm, persona of Kilkerran Addressor 2/2/5 (Pais. Reg., 130)
Wednesday 23 Oct. 1269 Inspection of charters concerning right of patronage of churches in Argyll named person (transaction) Alan, chaplain of Bishop Laurence of Argyll; Alexander mac Cinn Éitig (Kennedy), clerk, master; Andrew, vicar of Symington; Henry of Irvine, clerk; Patrick, prior of Friars Preachers of Ayr; Ralph de Par', dean of Ayr and Kyle (fl.1269-72) 2/2/6 (Pais. Reg., 136-7)